14 stycznia 2019 13:42 | Aktualności

NOC BIOLOGÓW

11 stycznia uczniowie naszej szkoły po raz kolejny uczestniczyli w Nocy Biologów. Młodzież miała okazję zajrzeć do biologicznych laboratoriów i pracowni naukowych Instytutu Biologii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Była to okazja do pogłębienia wiedzy poprzez zajęcia warsztatowe, wykłady i pokazy. Na początku wyruszyli do planetarium gdzie mieli okazje obejrzeć niebo nad Kielcami. Potem uczestniczyli w warsztatach, na których przeprowadzana była sekcja ryby, odbyli spotkanie „oko w oko z drapieżnymi ptakami”, którymi okazały się sowy i sokoły, poznali morskich mieszkańców. Odwiedzili także wystawy poświęcone roślinnym eliksirom i ziołom dobrym na wszystko. Uczestniczyli w warsztatach „Zimowe Herbarium” gdzie w trakcie zajęć poznali historię, zasady wykonania, gromadzenia i przechowywania zielników. Rozpoznawali różne gatunki roślin także leczniczych, zapoznali się z zasadami przygotowania naparów i maceratów. W ramach warsztatów degustowali herbatki ziołowe. Uczniowie mogli usiąść przy mikroskopach i pooglądać preparaty - zasuszone gatunki owadów oraz żywe rośliny, uczestniczyli w wykładzie „Światło LED-owe szanse i zagrożenia”, brali czynny udział w badaniach biomedycznych poznali tajemnice DNA - sztukę izolacji. Na koniec wzięli udział w wykładzie „Czy warto hodować gada?”, gdzie poznali wybrane gatunki gadów.

Każdy znalazł coś dla siebie. Była to noc pełna wrażeń, które na długo pozostaną w pamięci.

Noc Biologów 2019